21.9. – Mezinárodní den Alzheimerovy choroby – Týden paměti

Datum 21. září každoročně patří Mezinárodnímu dni Alzheimerovy choroby , jehož cílem je zvýšit povědomí o této těžké nemoci.

Ve dnech 19. – 25.9.2022 se uskuteční TÝDEN PAMĚTI, jehož cílem je upozornit na téma demence, nabídnout možnosti otestování paměti.

Sbírková a informační kampaň České alzheimerovské společnosti na pomoc lidem postiženým syndromem demence se uskuteční 12.-25.9.2022

Kontaktní místo České alzheimerovské společnosti:

SENIOR centrum Blansko, p. o., Pod Sanatorkou 2363/3, Blansko

Mgr. Martina Hynková, DiS., tel. 607 085 579, e-mail: Hynkova.Martina@ddblansko.cz

Nezapomeň na …_Týden paměti

Alzheimerova choroba (demence) je degenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a vyhasínají jejich funkce. Významně ovlivňuje kvalitu života nemocného. Člověk si nevzpomíná na to, co dříve znal, obtížně si vybavuje názvy předmětů a nezvládá obsluhu jednoduchých přístrojů například telefonování. Nepoznává členy rodiny, ukládá věci na neobvyklá místa a pak je nemůže najít, nepamatuje si, co říkal a stále dokola pokládá ostatním stejné otázky. Nemocný s demencí není schopen pochopit různé pojmy a plánovat. Ztrácí kontrolu nad svými náladami i pocity, může být netečný nebo podrážděný. Nedodržuje základní hygienické návyky, je inkontinentní. Nedokáže se obléknout, najíst ani vyjádřit a stává se zcela závislým na péči okolí. Onemocnění nepostihuje pouze pacienty v pokročilém věku, ale také mladší generaci. Příčiny Alzheimerovy choroby nejsou zcela objasněny, a proto je důležité se z hlediska prevence zaměřit, jak tomuto závažnému onemocnění předcházet.