Manželské kontrasty 2023

Národní týden manželství (13. – 19.2.2023) každoročně navazuje na Světový den manželství, který připadá na druhou únorovou neděli, tentokrát 12.2.2023. Tento den je světovým symbolem manželství.

Národní týden manželství si pro rok 2023 zvolil jako své motto „Manželské kontrasty“. Kontrasty či odlišnosti zažíváme v partnerských vztazích denně. Některé jsou vítané, jiné jsou přijímány s nechutí. Mohou být do jisté míry solí vztahu. Většina z nás však touží po harmonickém vztahu s partnerem. Jestliže někdo popisuje svůj vztah nebo manželství, které je soudržné a v němž jsou si partneři blízcí či podobní, tak řekne: „Jsme jedno tělo a jedna duše“ a když se mluví o rodině, tak se říká „Jsme jedna rodina“. Lidé si často hledají k sobě „sobě rovné partnery“ nebo někoho, kdo je jim „podobný“.

Je přirozené ve vztahu hledat u partnera podobnosti a shodu. A kdo mně lépe porozumí a přijme než ten, který to má v životě podobně nastavené? Leckoho napadne, že to takhle ve vztazích přece funguje. Zpívá se o tom v písních. Točí se o tom filmy. Jako třeba Michal Hrůza v písni Ty jsi jako já: Že ty jsi jako já/A já jsem jako ty/Ze stejný planety. Romantického pěvce s kytarou, který zpívá spíše o hlubokém vztahu dvou lidí, doplňme i pohledem na rodinu. Například ve filmu Vrchní prchni, je v legendární scéně „stěrače stírají“ zobrazena rodina Pařízkova (otce hraje Zdeněk Svěrák) v teplákových soupravách, kdy matka je oranžová, otec zelený a dítě má na sobě oranžovo-zelenou kombinaci barev. V tomto případě jde o humornou nadsázku i vyjádření toho, že k sobě tito lidé patří. Je to však taky způsob, jak upozornit na kontrasty ve vztazích. A že je jim také možné se zasmát.

Vztah nebo manželství je spojení dvou partnerů, kteří jsou odlišní. Rozdíly se mohou týkat, názorů na život, postoje k výchově dětí a mnoha dalšího. Každý člověk je jedinečná osobnost a každý prošel v minulosti odlišnými životními zkušenostmi a jinou primární rodinou. Mnoho manželských svazků během svého trvání založí rodinu. Někteří dříve, jiní později. Potom se s odlišnostmi a s tím, jak na ně reagovat, setkávají u svých dětí. Tam se také dobře otestuje schopnost respektu ke svým blízkým.

Ve vztahu je potřeba pamatovat na to, že i váš vysněný partner může mít na sobě barvy či vlastnosti, které nám nejsou vlastní, nenosili bychom je, a které potom paradoxně vidíme i na svých dětech. A přesto je musíme do jisté míry respektovat. Vždyť v manželství se počítá se schopností kompromisu a respektu k tomu druhému. Uzavírat kompromisy ve vztazích však neumí každý. Pokud budete mít pocit, že váš partner nebo dítě dělá věci, kterým nerozumíte, jsou mimo váš vkus, nebo je vůbec ve vztahu nechcete, tak kontaktujte naši Poradnu pro manželství, rodinu a mezilidské vztahy v Blansku. Rádi vám nabídneme pomocnou ruku i možnost podívat se na váš vztah či rodinné soužití jinou optikou, než je ta vaše.

Mgr. Martin Švanda, Ph.D.